Nefunguje vaše připojení podle představ nebo se přerušilo úplně? Existuje několik způsobů, jak si problém můžete diagnostikovat sami, i když nejste zrovna IT inženýr/ka.
Kam až sahá problém?
Problém vůbec nemusí být na straně páteřní sítě spolku. Může se jednat o chybu nebo závadu na řadě zařízení u vás doma.
Koncová zařízení
Ověřte zda je problém pouze na jednom koncovém zařízení nebo na všech. Jedná-li se o zařízení připojené po Wi-Fi, vyzkoušejte zda má problém i nějaké jiné zařízení (počítač, notebook, telefon, tablet..). Pokud ne, problém je v tom konkrétním koncovém zařízení. Nyní tedy řešíme pouze případ, že je problém i u dalších zařízení. Teď by bylo dobré vyzkoušet počítač, připojený kabelem přímo k routeru a nikoliv po Wi-Fi (máte-li takový k dispozici). Pokud by totiž počítač připojený kabelem fungoval, lze na 100% říci, že problém je ve vašem Wi-Fi routeru a pomůže vám jeho výměna za nový. Pokud má problém i počítač připojený kabelem k routeru, tak víme jistě zatím pouze to, že problém není v těch koncových zařízeních.
Wi-Fi router
Úplně první krok v tuhle chvíli je kontrola správného zapojení přívodního UTP kabelu do Wi-Fi routeru a jeho následný reboot (reset). Ten prosím NIKDY neprovádějte stisknutím jakéhokoliv tlačítka na routeru. Pokud ho totiž nedopatřením podržíte déle, router vyrestartujete do továrního nastavení a bylo by pak nutné jej znovu nakonfigurovat (což je problém v situaci, kdy to nedovedete). Reset tedy proveďte pouhým vytažením jeho napájecího adaptéru ze zásuvky a opětovným zapojením. Pokud to problém vyřeší, měli byste začít uvažovat nad novým Wi-Fi routerem, protože tenhle evidentně dosluhuje. Pokud připojení stále nefunguje, problém bude zřejmě komplikovanější.
Vezměte si nějaký notebook, telefon nebo tablet a ověřte, zda jste vůbec připojeni k Wi-Fi. Pokud nikoliv, tak se podívejte do seznamu vyhledaných Wi-Fi sítí jestli tam tu svou vůbec najdete. Pokud ne, tak vám buď odešla vysílací část vašeho routeru a nebo někdo (např. v rodině) omylem tlačítkem router vyrestartoval do továrního nastavení. Pak jej bude potřeba znovu nastavit, příp. ověřit zda se do jeho administrace lze dostat. Pokud však k Wi-Fi připojeni jste a připojení vám stejně nefunguje, pokračujeme dál.
Podívejte se na Wi-Fi router, je na něm několik indikačních LED diod. Jedna z nich by mohla mít ikonu internetu. Pokud tato ikona nesvítí, je problém s datovým přívodem do routeru (uplink). Znovu se ujistěte, že přívodní internetový kabel je správně zapojen do routeru. Jste-li si v tomto jistí, tak problém bude buď v tom přívodním kabelu, napájení antény, v samotné anténě nebo na páteřní síti spolku.
POE napájení antény
Toto už je část, kterou řešíte pouze pokud jste připojeni přes vaši vlastní klientskou sadu. Členové připojeni přes společné datové rozvody např. v bytovém domě totiž v bytě žádné POE napájení antény nemají, pouze je do jejich bytu přiveden UTP kabel. Pokud mezi ně patříte i vy, tak jste v této chvíli s vlastní diagnostikou skončili a je nutné kontaktovat buď správce vaší oblasti nebo infolinku spolku. Ta je dostupná v pracovních dnech mezi 9-17h na telefonním čísle 608 10 10 70 (pouze pro volání – neposílejte na něj SMS).
Máte-li na domě vlastní klientskou sadu, někde v domě najdete do elektriky zapojené POE napájení od vaší antény. Měla by to být malá černá krabička zastrčená přímo do zásuvky, ze které vedou dva internetové kabely. V některých případech na sobě má indikační LED diodu. Pokud svítí zeleně, napájení antény je zřejmě v pořádku. Pokud nesvítí vůbec nebo svítí červeně, je jisté, že problém bude v něm a je zapotřebí jej vyměnit. Některá POE napájení na sobě LED diodu nemají a vy pak těžko poznáte, zda je v pořádku nebo nikoliv. Také existuje POE napájení jehož součástí je adaptér bez LED diody, od které vede tenký kabel, který je zapojen do jakési plastové rozdvojky. Do té vede internetový UTP kabel od antény a samotná rozdvojka je zapojená buď přímo do vašeho Wi-Fi routeru, switche nebo počítače. Na té rozdvojce je vždy zelená LED dioda, pokud nesvítí, napájení je mrtvé a musíte jej vyměnit.
V případě, že jste přesvědčeni, že POE napájení je v pořádku. Problém může být už jedině v UTP kabeláži, anténě nebo na páteřní síti spolku. Začněte tím, že prověříte jestli se datový kabel někde nepoškodil nebo úplně nepřerušil, pokud ano, problém bude zřejmě v něm. Jestliže však kabel vypadá v pořádku, tak už to opravdu vypadá na problém buď s anténou a nebo AP, ke kterému jste vaší klientskou sadou připojeni. Pak jste se dostali úplně na závěr tohoto návodu a mě mrzí, že se nám/vám problém nepodařilo vyřešit. Nyní nezbývá než doporučit, abyste kontaktovali vašeho správce oblasti a nebo infolinku spolku na telefonním čísle 608 10 10 70 (pouze pro volání – neposílejte na něj SMS). Děkuji, že jste se nejprve snažili problém vyřešit sami a přeji ať se dá vaše připojení rychle do pořádku!
Externí technická podpora členů spolku
Pokud jste během návodu přišli na to, v čem je problém, ale nedovedete jej sami vyřešit ani nevíte na koho se obrátit, tak pro tyto případy náš spolek spolupracuje s odbornou IT firmou Nay-Tech s.r.o., ve které pracují specialisté, které si můžete na řešení vašich domácích potíží s IT (připojení, počítače, Wi-Fi routery, tiskárny, bezpečnostní kamery apod.) objednat. Více informací vám opět sdělí infolinka spolku.