Chtěli byste se i vy připojit k naší síti? Sdílet s námi přístup do internetu? Využívat zdroje, které mezi sebou sdílíme? Stát se dalším členem našeho spolku? Připravili jsme pro vás postup, jak nejlépe postupovat.
Ve stručnosti je nutné:
- Ověřit si viditelnost na nějaké z našich AP
- Pořídit si venkovní klientskou sadu pro příjem 5GHz AC Wi-Fi signálu
- Namontovat si ji na dům
- Zaregistrovat se do našeho spolku (dostanete IP konfiguraci)
- Nastavit si svou klientskou sadu a zřídit domácí síť (Wi-Fi)
Přípojný bod (AP)
Pokud se chcete stát řádným členem a mít přístup do sítě, je nutné se připojit k nějakému z našich přípojných bodů (dále jen AP). Těch máme v síti spoustu – téměř v každé části Hradce Králové jich najdete hned několik, stejně tak v okolí města. Prakticky se jedná o Wi-Fi vysílač v pásmu 5GHz, který vysílá do různých směrů. Je nutné, aby vysílal i tím vaším, a taky aby mezi vámi byla přímá viditelnost.
Ověření viditelnosti na AP
Podívejte se na naši mapu. Na ní jsou zakresleny všechny AP, a také různí koncoví členové. Nejprve si vpravo nahoře vypněte zobrazování „koncových bodů“, protože ty vidět nepotřebujete, jde vám jen o AP. Na mapě si poté nazoomujte k vašemu bydlišti a podívejte se jestli je v okolí nějaké naše AP. Pokud je, zkuste ověřit zda na něj máte přímou viditelnost. Obvykle bývá umístěno na nějakém vysokém objektu jako jsou bytovky nebo větší rodinné domy. Až se budete dívat ze střechy nebo z okna, pomůže vám jej rozpoznat fakt, že na domě, který hledáte bude zřejmě stožár s větším množstvím antén. Také si můžete zkusit na mapě udělat linku mezi vašim domem a lokací AP, abyste zjistili, kterým směrem hledat. Učiníte tak přes nástroj v pravém horním rohu „Měřit vzdálenost“. Pokud AP ani tak neuvidíte, můžete ještě zkusit kontaktovat správce oblasti, který má AP na starosti. Jeho jméno a kontakt zjistíte kliknutím na značku AP na mapě. Pokud tam kontakt uvedený nemá, můžete najít kontakt zde. Pokud ani tam kontakt nenajdete nebo vám neodopovídá, zbývá ještě kontaktování naší infolinky na tel.č.: 608 10 10 70 (po-pá: 9-17h), kde vám slečna jistě pomůže rozsoudit zda přímou viditelnost na AP máte nebo nikoliv. V případě, že nemáte, tak se k našemu spolku bohužel nepřipojíte. Aspoň ne s přístupem do sítě. Možné by bylo pouze „primární členství“ bez přístupu k síti. Pokud však na AP vidíte, můžete směle pokračovat ve čtení tohoto návodu.
Připojení k AP
Jestliže je mezi vaším domem a AP přímá viditelnost, je ten správný čas řešit, jak se k AP připojit. Nejprve se musíte rozhodnout zda vaše schopnosti dostačují na to, abyste si pořídili anténu, dokázali si ji namontovat na dům a poté ji také nakonfigurovat. Jedná se o klientskou 5GHz AC sadu od značky MikroTik nebo Ubiquiti. Pokud s tím nemáte zkušenosti nebo nejste ochotni se to naučit, bude lepší když někoho požádáte o pomoc. Varianty máte dvě. Buď si někoho seženete po vlastní ose (mezi známými, Google apod.) nebo opět zavolejte na infolinku našeho spolku a bude vám doporučena firma, která s hkfree.org spolupracuje v rámci externí technické podpory členů. Jedná se o profesionální firmu, která k vám pošle technika, aby vám anténu dodal, namontoval, nastavil a případně i zřídil domácí síť s Wi-Fi. Nicméně, jedná se o zpoplatněnou službu, kdy si tato firma svou práci a materiál pochopitelně naúčtuje dle svého ceníku.
Montáž klientské sady
V případě, že se rozhodnete své připojení zřídit sami, nejprve si skrze správce oblasti nebo infolinku ověřte, jaká klientská sada bude pro vaše připojení vhodná. Poté si ji někde zakoupíte a můžete se pustit do její montáže někde na střechu, komín, stožár nebo fasádu domu. Zkrátka na místo, odkud bude anténa nejlépe vidět na naše AP a současně ji půjde stabilně a bezpečně upevnit. Od antény si do bytu natáhnete UTP venkovní CAT5e kabel a ten zapojíte do POE napájení antény. Druhý port POE napájení pak propojíte s vašim Wi-Fi routerem nebo přímo počítačem. POE napájení je obvykle součástí balení klientské sady, avšak kabel si musíte rovněž někde zakoupit, stejně tak konektory a krimpovací nářadí.
Registrace do spolku
Jakmile máte vše namontováno, nastal čas klientskou sadu (anténu) nakonfigurovat. K tomu potřebujete IP adresu a další parametry. Tyto údaje získáte ihned po registraci do našeho spolku. Tu provedete ideálně se správcem vaší oblasti nebo opět přes infolinku hkfree.org. Po jejím dokončení vám přijde potvrzovací emailová zpráva, kde je nutné odsouhlasit stanovy našeho spolku. Následovat bude druhá emailová zpráva, kde už v příloze naleznete .PDF dokument s vašim evidenčním listem, ve kterém jsou popsány i potřebné IP parametry, které nastavíte do vaší klientské sady.
Konfigurace klientské sady
Máte-li už k dispozici IP parametry, můžete se směle pustit do nastavení vaší klientské sady. U MikroTik antén se provádí přes program Winbox. U Ubiquiti antén si vystačíte s webovým prohlížečem, případně mobilní aplikací UNMS. Pro tuto konfiguraci už jsou zapotřebí základní/pokročilejší síťové dovednosti, nemá tedy smysl zde vysvětlovat postup nastavení. Jakmile však konfiguraci vaší klientské sady dokončíte, odměnou by vám mělo být okamžitě funkční připojení do sítě. Vítejte v hkfree.org!
Pozn. Je jen na vás zda si přímo k anténě připojíte rovnou váš počítač nebo si zprovozníte nějaký Wi-Fi router, kterým si vytvoříte domácí síť pro celou rodinu.